NYHETER 2026-02-05 KL. 08:55

Länsstyrelsen river upp bygglov

Av Victoria Rubinsson

Efter att radhuslängor i Vallentuna-Åby planerades att byggas med en högre takhöjd än vad detaljplanen tillåter har nu Länsstyrelsen satt stopp för planerna. ”Det är inte fråga om en liten avvikelse”, konstaterar Länsstyrelsen i beslutet.

Länsstyrelsen river upp bygglov
BAKSLAG. Björn Stafbom, Samhällsbyggnadschef på Vallentuna kommun, menar på att exploatören kommer ändra i sitt bygglov efter Länsstyrelsens stopp. Foto: Victoria Rubinsson

Det var i november förra året som Bygg-och miljötillsynsnämnden i Vallentuna kommun beslutade att bevilja bygglov för två radhuslängor, komplementbyggnader och murar på fastigheten Vallentuna-Åby 1:193 i det nya området Åbyholm.

Beslutet överklagades av både privatpersoner och en lokal bostadsrättsförening där husens höjd och de 18 planerade eldstäderna i radhusen bland annat lyftes som olägenheter.

Enligt de klagande överskred husens nockhöjd detaljplanens maxgräns på åtta meter med 1,16 meter och eldstäderna kunde medföra luftföroreningar.

”Åtgärden medför en betydande olägenhet för grannarna genom att minska solljuset, öka skuggning och insyn samt försämrad utsikt”, skriver de klagande.

Upphävde bygglovet

Byggherren försvarade projektet och menade att den extra höjden behövdes för att ge husen bättre arkitektoniska proportioner och ett mer traditionellt uttryck och att solstudier visade att skillnaden i skuggning jämfört med ett lägre hus skulle vara nästintill obefintlig. Företaget betonade även att synpunkterna kring eldstäderna inte hade något med byggnadshöjden att göra.

Länsstyrelsen valde att gå på grannarnas linje och upphävde bygglovet. I sin bedömning konstaterade myndigheten att radhusens nockhöjd uppgår till strax över nio meter. Enligt plan- och bygglagen får avvikelser från detaljplanen endast göras om de är små men Länsstyrelsen köpte dock inte byggherrens argument om arkitektoniska proportioner som skäl för den högre takhöjden.

– I det här fallet har man gått tillbaka och då har den sökande för bygglovet, exploatören, ändrat sitt bygglov, säger Björn Stafbom, samhällsbyggnadschef på Vallentuna kommun.

Att Länsstyrelsen sätter stopp är inget som kommer försena radhuslängerna nämnvärt eller byggnadstakten i stort i Vallentuna menar Björn vidare.

– Vi har en uppskattning på hur många bostäder vi kan bygga per år. Vi har ett avtal med Sverigeförhandlingen, och den planeringen pågår hela tiden. Sen ska det byggas och färdigställas. Det kan vi inte styra om vi inte bygger i egen regi vilket vi inte gör så ofta.

Det som däremot tar tid är alla utredningar som genomförs i samband med en planläggning. En studie från Sveriges kommuner och regioner från förra året visade på att det genomsnittliga antalet utredningar är 7,7 stycken för en detaljplan.

– Det är en hel process som tar tid och kostar pengar. Det är ofta det som vi har diskussioner om med exploatören. Man tycker att det tar för lång tid, att det är för långa utredningar och det är där problemen har varit på senare år.

Men som läget ser ut just nu finns det ingen oro att inte nå sina målsättningar kring bostadsbyggandet i kommunen.

– Vi ligger bra i fas, vi har planer, sen är de inte genomförda än men vi har tid på oss. Vi ser ingen oro just nu, säger Björn.