NYHETER 2026-05-21 KL. 09:15

Tänker man mer på miljön i Ormsta?

Av Loke Johansson

Mångfald, klimatet och närheten till naturen är frågor som lyfts när tidningen besöker Miljöpartiets starkaste valdistrikt Ormsta norra.

– Mångfald behövs för att ett samhälle ska utvecklas och bli trevligt att bo i, säger folkbildaren Gabriel Liljenström.

Tänker man mer på miljön i Ormsta?
ORMSTA NORRA. 6,57 procent av rösterna gör valdistriktet till Miljöpartiets starkaste i kommunen. Källa: SVT Nyheter

Tisdag, klockan 10:35. Det är mulet och kallt. Regnet blåser i sidled och rycker tag i paraplyet när jag rör mig genom rutnätet av villa-gator i norra Ormsta. Här är husen stora och fina, menbilarna på uppfarterna är inte nödvändigtvis svindyra.

Jag går Ormstavägen norrut och passerar den lokala förskolan på höger sida. Snart kommer båtlekplats-en innan jag svänger upp på Östgötavägen. Nu befinner jag mig mitt i valdistriktet Ormsta norra – distriktet som blev Miljöpartiets stark-aste lokala fäste i valet 2022. Och den här bitande kalla vårmorgonen är jag här för att förstå varför.

Den typiska miljöpartisten

I kommunvalet 2022 fick Miljöpartiet 4,93 procent av rösterna i Vallentuna och av riksdagspartierna var det bara Kristdemokraterna och Vänsterpartiet som fick färre röster. Stödet för MP är relativt jämnt mellan valdistrikten, men det märks att partiet står starkare i de mer lantliga delarna av kommunen än i de centrala områdena.

Vid Ormsta tågstation möterjag Josefin Isaksson, som är ordförande för Miljöpartiet i Vallentuna. För att förstå vilka väljare partiet lockar ber jag henne först svara på frågan: hur är den typiska miljöpartisten?

– Haha, jag tror inte att vi är så typiska som andra tror. Men jag tror att den typiskamiljöpartisten ändå gör lite mer val av ekologiska grönsaker eller närproducerat kött än genomsnittet.Så alla är verkligen inteveganer, säger Josefin, som själv prenumererar på ekologisk frukt.

KLIMATMÅL. En av Josefins Isakssons viktigaste frågor är att Vallentuna ska nå nettonollutsläpp före 2035. Foto: Loke Johansson

I Kårsta–Frösunda fick partiet 6,01 procent och i Vada–Angarn–Össeby 6,37 procent. I mer centrala områden, som Norr- och Sörgården gick det sämre. Där röstade bara är bara 2,77 procent på Miljöpartiet. Men bäst gick partiet här, i Ormsta norra, där 6,57 procent av väljarna lade sin röst på MP. Josefin Isaksson ger sin bild av varför partiet är stark-ast just här.

– Jag tror generellt att personer med högre utbildning oftare röstar på Miljöpartiet. Med utbildning ser man kanske vissa mönster och får större förståelse för klimatförändringarna och hur viktiga de frågorna är. Så familjer där kanske någon är akademiker och som vill bo i villa lite närmarenaturen. Kanske odlar en del hemma och vill ha nära till kollektivtrafik. Och tittar man på den bilden passar norra Ormsta ganska bra in, säger hon.

Gröna Vallentuna

Regnet avtar och det spricker upp när jag hoppar på tåget norrut och åker två stationer. Precis i utkanten av valdistriktet bor Gabriel Liljenström. Med bakgrund i miljörörelsen han har bland annat varit talskrivare åt före detta MP-språkröret Isabella Lövin. Han har också skrivit boken "Vad är miljö – och 100 andra jätteviktiga frågor" tillsammans med tidigare språkröret Maria Wetterstrand. Om det är någon som kan berätta för mig om miljö, klimat, Vallentuna, och hur dessa saker hänger ihop, så är det han.

FRAMTIDSTRO. "Jag vet om hur jäkla illa ställt det är med klimatförändringarna, men jag vill ju fortfarande tro att min son får en fantastisk uppväxt", säger Gabriel Liljenström. Foto: Loke Johansson

NATURNÄRA. "Att på samma hundpromenad kunna se kor, får och hästar samtidigt som man hör fågelkvitter i den här miljön gör att man vill bo här" säger Gabriel Liljenström. Foto: Loke Johansson

Men när vi börjar prata om vad som känns viktigast inför framtiden är det inte klimatet han nämner först, utan öppenhet.

– Min viktigaste punkt är att Vallentuna ska vara öppet och att vi ska se det fina i att möta andra människor. När ett samhälle vänder sig inåt och börjar tänka att nya människor innebär problem och faror blir man nostalgisk och tror att det bästa redan har varit. Jag drömmer om ett samhälle där vi inte är misstänksamma mot allt nytt, säger Gabriel Liljenström.

Han ger ett exempel:

– När min son kommer hem och berättar att han fått en ny vän från Ukraina, då blir jag jätteglad och tänker att de säkert har massa erfarenheter att dela med sig av. Barn är faktiskt grymma på att välkomna och bjuda in, men vuxna är sämre. Där borde vi inspireras mer av barnen, fortsätter han.

Gabriel flyttade hit mycket tack vare naturen. Härifrån pendlar han till jobbet i Uppsala, men närheten till skogen och lugnet gör resandet värt det.

– Framför allt känner jag mig trygg här. Jag kan låta min son gå hem själv från skolan utan att behöva oroa mig och det är inte många förorter till Stockholm där jag hade känt så.

Samtidigt som han uppskattar lugnet menar han att området måste fortsätta vara öppet för nya människor och idéer. Han vill också se fler småföretagare våga satsa norr om Vallentuna, oavsett om de kommer härifrån eller inte.

– Här norr om Vallentuna är det jätteviktigt att vi gynnar våra lokala småföretagare. Jag drömmer om en kvarterskrog i Lindholmen. Om ingen annan gör det kanske jag får göra det själv när jag går i pension.

Han skrattar till innan han avslutar:

– Men vi ser ju att restauranger har svårt att överleva både i Stockholm och i Vallentuna centrum, så det är kanske inte så konstigt att det är svårt att starta något här också. Men att småföretagare få chansen att klara sig här är jätteviktigt.

MILJÖKÄMPE. För Molnbybon Jakob Hildebrandt har gynnande av biologisk mångfald blivit lite av en sport. Foto: Loke Johansson

Vill ha mångfald

Jag går tillbaka till Roslagsbanan och åker en station söderut. I Molnby bor inte många människor, men en av dem är Jakob Hildebrandt.

Han flyttade hit från Vasastan tillsammans med familjen, och det bästa med flytten är naturen och tomten runt huset. Han säger att livet här är tryggt och lugnt, och de känner att de har det mesta de behöver.

Men precis som Gabriel pratar Jakob om att mångfalden inte bara är viktig för djurens skull, utan även för människor.

– Jag tycker att samhället ska vara en mix av olika kulturer och människor. Men kollar man runt häromkring så är det inte så mycket blandning. Det vore fint om det skulle vara mer blandat, tänker jag.

På tomten går höns och pickar i marken, och för sitt arbete med biologisk mångfald fick Jakob kommunens klimatstipendium 2025. För stipendiepengarna har han byggt ett sandhotell för solitärbin och hela tomten är fylld av små projekt som ska gynna det lokala ekosystemet.

– Jag tror att det är viktigt att vi håller ihop som samhälle och inser att alla behövs och kan bidra med olika saker, säger Jakob innan han konstaterar:

– Det är inte bara djur som behöver mångfald. Människor behöver det också.

Så för att knyta tillbaka till rubriken tänker jag, när jag återvänder till Ormsta, att det kanske inte är en slump att Miljöpartiet är lite extra starka just här. Här bor många småbarnsfamiljer som lämnat innerstan för drömmen om ett liv närmare naturen, men med tillräckligt bra kommunikationer för att kunna pendla till kontorsjobben i Stockholm. Det finns en ängslighet över hur barnens framtid ska se ut om klimatmålen inte prioriteras och därför är miljötänket alltid där i bakhuvudet.

Bland elbilar, återvinningskärl och småbarnsfamiljer i Norra Ormsta blir den känslan extra tydlig.