NYHETER 2026-01-30 KL. 11:22

Vallentunabo visar upp den bästa versionen av Sverige

Av Daniel Bergholm

Vallentunabo visar upp den bästa versionen av Sverige
SLITSAMT 3000 mil har Vallentunabon Lennart Bång rest genom Sverige tillsammans med sin partner Javier Vilar Ehrlin för att färdigställa kortfilmen som ska hylla landet. Foto: Roffe Andersson

Sverige firar den 6 juni 500 år sedan Gustav Vasa blev kung och Sverige blev självständigt. För att hylla Sveriges kulturhistoria har Vallentunabon Lennart Bång tillsammans med sin partner Javier Vilar Ehrlin under ett års tid gjort 240 scener runt om i landet för att skapa en kortfilm. Den 22 maj släpptes filmen.

Tidigare har Lennart Bång gjort en anti-mobbningsfilm som fick 2 miljoner visningar på Youtube och idag visas i skolor runt om i Sverige. Det var med bakgrund av det som möjligheten att skapa kortfilmen om Sverige dök upp. Syftet har varit att belysa det vackra som hänt genom Sveriges historia.

Det ideella arbetet som krävts för att skapa materialet har bland annat inneburit 3 000 mils bil-åkande genom landet, från Treriksröset i norr till Smygehuk i söder, för att filma soluppgångar, historiska monument och 100-talet välkända platser.

– Vi tror att den kommer bli episk som kulturhistoriskt kollage. Det är klart att folk filmat Sverige fint förut, men jag tror inte det har gjorts i det här komprimerade formatet. När vi lyckades få filmkompositören Glen Gabriel att sätta musiken förstod jag hur bra den blir, säger Lennart Bång.

Klipp från Vallentuna

Utöver sin karriär som filmskapare är Lennart även ”Spoken Word”-artist. Det är från dikten tro, hopp och kärlek som han skrev till invigningen av Peace & Love festivalen i Borlänge 2011 som de har gått efter när de skapat filmen.

– Jag skrev då om min kärlek till Sverige. Det gjorde det hela enkelt – säger jag Treriksröset i dikten så åkte vi dit, säger han.

Allt ifrån runstenar i Vallentuna, midsommarfiranden, kalles kaviar, August Strindbergs röda rum, Vasaskeppet till filmklipp från Fanny och Alexander och Björn Borg är med i kortfilmen. Lennart berättar att varje två sekunder i filmen har tagit minst en dags arbete.

– Varje detalj har filmats i flera timmar och sen har vi valt ut den bästa sekunden. Väldigt mycket finns det bara ett av och får jag inte filma röda rummet inne på Berns kan jag inte måla ett rum rött. Men vi är otroligt envisa och det har behövts för att lyckas göra filmen. Jag gillar inte att ge upp, säger han.

Byråkratiska hinder

Under projektets gång har de behövt hantera en del problem som de inte hade räknat med. Totalt har de behövt söka ett 150-tal tillstånd och fått avslag på licens från fotbollsorganisationen UEFA.

– Vi fick filma om ett inslag med Zlatan, då UEFA inte tillät deras filmer på Youtube. Alla tv-scener har vi fått skriftliga tillstånd för. Vi har även fått ett 40-tal drönartillstånd från Lantmäteriet. Tillstånden var de absolut svåraste och har inneburit ett gigantiskt arbete. Om jag förstod hur svårt det var att filma i Sverige hade jag nog inte börjat, säger Lennart Bång.

Ett annat dilemma som dykt upp och som stört arbetet har varit människors rädsla för att filmen ska ha ett politiskt budskap.

– Vi har tyvärr inte fått med allt vi velat på grund av olika anledningar. Så fort man säger att man gör en film om Sverige så blir folk lite rädda och ängsliga. Jag har alltid varit tydlig med att jag gör en film om kärleken till Sverige och visa allt vackert som finns här, säger Lennart Bång.

Är ni nöjda med slutresultatet?

– Absolut, och jag är mest stolt över att allt är kulturhistoriskt korrekt. Det måste filmas på exakt den platsen där det var, inget fusk. Polkagrisar ska filmas i Gränna och Hornavans djup ska vara den sjön. Resultatet blev över förväntan och nu hoppas vi att den ska spridas inför nationaldagsfirandet.