SPORT 2025-03-06 KL. 08:56

Berg siktar på SHL – igen

Av Jonny Andersson

Han sköt upp Leksand till SHL, var med och spelade upp Modo och nu i en offensivare roll står Vallentuna Hockey-fostrade August Berg inför chansen att ta Djurgården tillbaka i svensk hockeys finrum.

Berg siktar på SHL – igen
SKRIDSKOSTARK. Som barn kombinerade August Berg hockey- och konståkningsträning och det syns i hans skridskoteknik. Foto: Roffe Andersson

När Vallentuna Nya för ett knappt år sedan satt i Max Kardevalls föräldrahem i Mälsta Hage, Ekskogen blev det en del snack om Vallentuna Hockeys P99-kull. Hemvändande Max förundrades över att August Berg, hans backkompis i pojklagsåren, fått en defensiv roll som elitback i Leksand och Modo.

I lördags kändes ämnet mer intressant när Djurgården, allsvenskans serieledare, precis förlorat mot i tabellbotten stridande Östersund, 2-3. I ÖIK är för övrigt P99-kompisen Daniel Rosengren en av målvakterna och likaledes VHF-fostrade Isac Hamberg, en av jämtarnas forwards.

– Nej, man kan inte ta lätt på en sådan här förlust. Absolut inte, säger August och spricker upp när han får tala barndomsminnen:

MINNEN. Han lämnade Vallentuna Hockey som tonåring, men har goda minnen från åren med kompisarna i moderklubbens P99-lag. Foto: Roffe Andersson

FÖRLUST. Djurgården förlorade oväntat hemmamatchen mot Östersund i lördags och det hade August Berg svårt att acceptera. Foto: Roffe Andersson

Minns med glädje

– Det var många dagar och timmar ute hos Kardevall och Paulsson (Viktor Paulsson, kusin till Max). Vi cyklade överallt, till och från Vallentuna. Vi hade svinkul, stod på familjen Kardevalls skottramp och samlade hö på somrarna. Vi var grymt nära kompisar och är fortfarande, säger August Berg.

I ungdomsåren var August en offensivt lagd back, det har han i vinter fått visa i Djurgården. I dag står han noterad för tio mål och åtta assist. Siffror han inte varit i närheten av under senioråren i Dalarna och Ångermanland. Som exempel gjorde den då 19-årige backen ett mål för Leksand säsongen 2018/19. Målet var hans allra första som senior, kom i sudden death och tog Leksand till SHL. Efter det målet gjorde han under fem säsonger sammanlagt 15 mål för Södertälje (utlånad från Leksand), Leksand och Modo.

Skjuter oftare

Så vad är det som hänt som ny i Djurgården?

– Jag har alltid varit ett energiknippe. Kämpat hela vägen in och var mer offensiv som yngre. Det var väl alla, som senior blir det mer taktik. Det är väl ofta så att man som ung i ett nytt a-lag inte får en offensiv roll utan ta mer defensivt ansvar. I Djurgården har jag fått spela i offensiva lägen, fått utnyttja mitt skott och självklart underlättar det att jag hängt några puckar. Det är superkul.

SKOTTVILLIG. Efter flera SHL-år har August Berg fått förtroendet att nyttja sitt skott och hittills har det blivit tio mål från den högerskjutande backen. Foto: Roffe Andersson

Han har spelat i imponerande offensiva enheter, i huvudsak med forwardstrion Linus Klasen, Dick Axelsson och Marcus Krüger, alla forna landslagsspelare, samt kanadensiska backen Colby Sissons (utsedd till årets back av supportergruppen Järnkaminerna). August håller med om att förtroendet och omgivningen bidragit, utan att för den sakens skull förminska sitt skott.

– Jag skjuter mycket och det är skönt att en del puckar gått in. I dag var det tyvärr stolpe ut, men det är sådant som händer.

Trivs med hemkomst

Sedan genombrottet har August brottats med en del skador, så även i vinter. Poängproduktionen ska värderas utifrån att han missat 18 av 50 matcher. Han menar att det går fort ute på isen och att han haft otur några gånger.

Att hemkomsten till Storstockholm haft positiv inverkan på hans idrottsliga och sociala situation, tillstår han utan tvekan.

– Närheten till familjen hjälper extra mycket, speciellt som vi fått barn. Det är superkul att vara tillbaka i Stockholm och närmare Vallentuna.

Hur ser han då på möjligheten att för tredje gången nå SHL, nu med "Mesta Mästarna"?

– Vi har det som krävs för att ta oss upp. Grymt bra trupp, bra gruppdynamik och vi ska bara slita på så går det förhoppningsvis vår väg, säger August Berg.