Fler flickor än ledarna hade hoppats kom till Bällstabergs sporthall när Vallentuna BTK bjöd in till öppet hus och nu ska bordtennisklubben ordna en separat träningsgrupp inom några veckor.
– Det gick jättebra. Vi fick ner tolv flickor som provade och jag hade som mål att det skulle komma tio. Så det var superkul. Väldigt roligt, säger ordföranden Sara Eklöw.
Ett av Sara Eklöws mål som ny ordförande har varit att få fler flickor i Vallentuna BTK. Klubben har tappert försökt tidigare, nu törs hon se att man kommit en god bit på väg.
– Redan på eftermiddagen hade flera anmält sig och under veckan har många hört av sig och vill prova mer.

FOKUS. Med blicken på bollen ska den över nät. Foto: Robert Ekman
Ung träningsgrupp
I ålder är de flesta flickorna 7–9 och huvudtränaren Laurent Monpouet ska nu sätta samman en träningsgrupp på onsdagar, klockan 16–17.
– Jätteroligt. Jag tror att det är 12, möjligen 13, som anmält sig. Vi kan ha dubbelt så många och jag tror att ytterligare några kommer när de hör att vi börjat, säger Laurent Monpouet.
Hans ambition är att första träningseftermiddagen blir av 14 oktober. Han har ledare redo att få flickorna att ha roligt vid bordskanten.
Till en början ser han värdet i att flickorna får träna grunderna.
– Att hitta position och koordination. Det är svårt att att slå över bollen flera gånger i rad om man inte jobbar med rörelsen – att komma rätt i position. Jag tycker att alla som kommit ner och testat varit inspirerade, så det ska bli jättekul att komma igång.

NÖJD. Laurent Monpouet var jättenöjd och får framöver ta skydd för smashar. Foto: Robert Ekman
Ville fortsätta
Flera av flickorna var så inspirerade att när öppet hus skulle avslutas och klubbens vuxna ha träning, knorrades det en del.
– Ja, säger Sara Eklöw och skrattar. Tjejerna ville inte gå hem, det var väldigt kul att se.
Och hon tänker inte låta sig nöjas.
– Vi planerar för ett nytt öppet hus i början av nästa år. Då för alla. Jag tänker att vi då ska locka med att några duktiga spelare kommer hit och spelar.

STÖTTNING. Lite hjälp kan vara välkommet i början. Foto: Robert Ekman
Grannklubben Österåker BTK arrangerade i vintras Pingisiaden för flickor. Som bonus fick klubben dit Linda Bergström, Nomin Baasan, Filippa Bergand och Zhang Fang – samtliga topp tio-rankade i Sverige. Med vidöppna ögon följde Pingisiadenspelarna elitspelarnas bolldueller från läktaren.
– På sikt skulle det vara roligt om vi har en flickgrupp som tävlar. Spelar turneringar och kommer ut och träffar flickor från andra klubbar, Det är en ambition vi har, säger Sara Eklöw.
