NYHETER 2026-08-13 KL. 08:58

Juha vill få fler att upptäcka Vallentuna

Av Victoria Rubinsson

Efter ett cafébesök som en granne tipsade Vallentunabon Juha Silventoinen om fick Juha en idé och skapade hemsidan upptackvallentuna.se, där han börjat samla kommunens smultronställen.

– Jag fick en idé en kväll och började bygga på en grej. Sen släppte jag det på Facebook, säger Juha.

Juha vill få fler att upptäcka Vallentuna
NYINFLYTTAD. Juha Silventoinen flyttade till Vallentuna för ganska exakt ett år sedan från Huddinge. Nu försöker han upptäcka så mycket som möjligt av sin nya hemkommun. Foto: Victoria Rubinsson

För ett år sedan flyttade Juha med familjen till Vallentuna. Även om de fortfarande känner sig nya på orten kände de sig hemma och började utforska sitt nya område.

När de en dag skulle åka och fika kom Juha att tänka på ett tips från en granne om ett café i närheten.

– Jag smsade och frågade, fick söka på Google hur man åkte dit och fick en ungefärlig bild av vad det var för café. Sen på plats var det jättemysigt, lokalt och litet. Det gjorde att jag fick en liten tanke att det bör vara mycket lättare att hitta de här små ställena. Det är något väldigt speciellt, deras själ sitter i väggarna till skillnad från kedjor, säger Juha.

Från cafétips till egen sajt

Där och då föddes idén om att samla lokala verksamheter på ett och samma ställe. Han började bygga en prototyp som han själv använde och tänkte att han kunde testa och se om det fanns andra som kunde ha samma glädje av den nya hemsidan. I början av augusti delade han med sig av sidan på Facebook.

– Jag var inte beredd på den responsen. Jag tänkte att det skulle få någon like och någon kommentar och var inte alls beredd. Det var väldigt överväldigande, säger Juha.

NYTT. På hemsidan som Juha skapat finns många lokala besöksmål samlade, guider och möjlighet att tipsa om event eller verksamheter i kommunen. Foto: Skrämavbild

På sidan har han också skapat guider och en funktion där man kan planera en dag med olika utflyktsmål.

– Vi som familj behöver det här, det är så ofta på helgen som man tänker, vad ska vi göra nu? Då är det skönt med någon som tipsar.

Söker tips

På sidan finns även möjlighet att tipsa om verksamheter och evenemang i kommunen. Juha hoppas att många kommer att få användning av hemsidan och har en hel lista med idéer på hur han kan utveckla den. Han välkomnar även tips på nya funktioner och sådant som saknas.

– Jag har inte hunnit tänka riktigt på vad det ska bli av det. Jag vill fortsätta fylla ut med så mycket guldkorn som möjligt, sedan har jag lite idéer på vad jag skulle vilja göra med sajten. Men något slutgiltigt mål har jag inte, säger han och tillägger:

– Så länge jag ser att folk besöker sidan och har glädje och nytta av den så kommer jag fortsätta med den, säger han.

SJÄL. Lokala verksamheter är en upplevelse menar Juha. "De har inrett på sitt sätt och har sin egen bild av hur de vill uttrycka verksamheten. Jag tror många vill ha mer av det nu än tidigare", säger han. Foto: Victoria Rubinsson

Juha som själv utforskar Vallentunas utbud har hunnit med några cafébesök, loppisar och Kvarnbadet.

– Kvarnbadet var nog det första vi åkte till. Det har varit många smultronställen. Jag försöker leta upp de här ställena, ta reda på vad det är och sen åka dit själv så man på köpet får uppleva någonting väldigt mysigt samtidigt som man bygger det här. Det är roligt, säger Juha.