SPORT 2025-04-24 KL. 08:55

Från Vallentuna till världsscenen – Linnea segrade på Ibiza

Av Jonny Andersson

Linnea Stenson nådde en internationell framgång när hon tillsammans med Daniel Ekström vann OCR-tävlingen Red Bull Ibiza Royale med knappt 200 startande mixedlag från 50 nationer.

Från Vallentuna till världsscenen – Linnea segrade på Ibiza
HEMMAPLAN. Så här har vi vant oss se Linnea Stenson i tävlingar på Sports Club. Nu har hon även visat upp sig internationellt. Foto: Roffe Andersson

Det har undgått få hemma i Vallentuna att Linnea Stenson är ninjadrottning på Sports Club och nationellt. Nu har hon även gjort sig ett namn som OCR-friidrottare.

Enligt tävlingsarrangören var det 40 000 lag som sökte startplats till Ibiza Royale. 177 fick startplats.

Linnea betvivlar inte siffran 40 000. Hon vet att Red Bull-tävlingar är större i andra länder och att exempelvis 200 svenska lag sökte.

– Och det är populärt eftersom det är en sponsrad resa, då vill såklart många åka, säger Linnea Stenson och skrattar.

Prispengar fanns det däremot inga att hämta.

– Huvudpriset var biljetter till Tomorrowland. Det är en festival, tror jag.

Svenskt landslagspar

Linnea tävlade tillsammans med Eskilstunakillen Daniel Ekström i ett av blott fyra deltagande team från Sverige. Duon kallade sig Swedish Blue Bulls.

HEMMAPLAN. Så här har vi vant oss se Linnea Stenson i tävlingar på Sports Club. Nu har hon även visat upp sig internationellt. Foto: Roffe Andersson

– ”Danne” rankas etta bland OCR:are i Sverige och vi tävlar tillsammans i landslaget, säger Linnea.

Hennes utveckling i OCR – Obstacle Course Racing – handlar till stor del om att hon senaste två åren blivit en mycket bättre löpare.

En som sett den utvecklingen på nära håll är kollegan, träningskompisen, Jonathan Stiig. Jonathan har även coachat Linnea en del.

– Hennes utveckling i löpning har gått spikrakt. Hon har bättre uthållighet, springer mer teknisky och har byggt på sig benstyrka för att klara backar etcetera. Men låt mig även säga att en viktig del i Linneas utveckling är att hon börjat inse vikten av att vila, chilla. Det är viktigt att kunna bromsa emellanåt, säger Jonathan Stiig.

Lätta hinder

Distansen var 1,4 kilometer i anslutning till gamla stan och Ibiza slott och längsefter den kuperade sträckan fanns det nio hinder. Hinder som Linnea personligen ansåg var ”för lätta”.

– Jag hade gärna haft det klurigare, helt klart. Det var lite som på tv-programmet Wipeout att man springer på balansgrejer som man kan halka ner ifrån.

Inför tävlingen hade hon ingen känsla av hur det kunde gå och att vinna fanns inte i hennes tankevärld.

Efteråt lade hon på instagram upp texten – WE WON!! följt av tre emojis.

– Jo, det var överraskande att vi vann.

20 lag gick efter seedningsförsök och elimineringsheat till slutliga finalen. Till dess hade Linnea och Daniel förfinat tekniken för att vinna tid i hinderpassagerna.

”Vi gjorde några små förändringar”, sade Daniel Ekström i segerintervjun och båda var överens om att kommunikation var a och o.

Från att ha nått mållinjen på 9.47 i heatet och på det haft tolfte tid, nådde duon ner under åtta minuter, 7.59, i finalen. Det var 15 sekunder snabbare än tvåan i mål, kanadensiska The Hybrid Storm och ytterligare 13 sekunder snabbare än Tarzan & Jane, Slovakien.