SPORT 2024-12-05 KL. 09:54

Frida hoppfull inför SM

Av Jonny Andersson

Om en vecka kliver Frida Harvigsson ut på isen för sitt andra junior-SM i konståkning och hon gör det med chans till sin andra topp 10-placering.

Frida hoppfull inför SM
VKK-TALANG. Frida Harvigsson har viss JSM-rutin när hon nästa vecka kliver ut på isen i Västerås. Foto: Roffe Andersson

I oktober 2023 vann Frida Harvigsson, Vallentuna Konståkningsklubb, distriktsmästerskapen trots att hon hade en till två trippelhopp färre än några konkurrenter. En månad senare följde hon upp DM-insatsen med att sluta åtta i sitt första junior-SM.

Nästa veckoslut, med start 12 december, avgörs SM i Västerås och det är en tuffare 16-åring som ska ut på isen.

En extra trippel

Hon har slipat på sina hopp, lagt in trippel toeloop i både korta- och långa programmet och tänker inte låta allt stå och falla med den konstnärliga prestationen. Hon har jobbat med fler trippelhopp, tanken var att ha två i långa programmet, men som programmet ser ut i övrigt har hon och hennes tränare, Vyachek Chilly, kommit fram till att behålla Fridas hoppkombinationer istället för att fylla på med tripplar.

– Om jag bytt kombinationer mot tripplar hade det gett mig färre poäng, säger Frida Harvigsson och tillägger att det kommer att komma fler tripplar så småningom.

Årets JSM blir Frida Harvigssons andra. Foto: Roffe Andersson

I fjol hade hon salchow som sitt trippelhopp. Det har hon inte hittat rätt känsla för, därav övergången till toe-loop.

Jobbat med koreografin

Det är det konstnärliga uttrycket på isen som tagit Frida till sin position bland landets juniorer. Hon har hyllat sin tränare för hans blick för vad som kan göras innan och efter hopp, samt under längre förflyttningar över isen. Och den här biten har han och Frida fokuserat mycket på.

Förra säsongen fick Frida närmast en chock när hon förstod hur högt domarna värderade hennes ”performance”.

– Det är en stor del av poängen, konstaterar hon.

Nytt program

Frida har i år ett nytt kortprogram som slipats, slipats, vässats till och vässats lite till.

– Under flera månader ändrades det konstant för att få till det där lilla extra. Ett program behöver bestå av en helhet och ett flyt som en röd tråd, tillsammans med olika tekniska element som måste passa in i helheten.

Domare i landet har sett hennes korta program i höst, utifrån deras bedömningar har det funnits detaljer att förfina.

När hon beskriver jobbet som krävs är känslan att hon sedan länge förstått att det aldrig kan bli för perfekt, aldrig förfinas för mycket och att det är värt noggrannhet på träning.

EXTRA TRIPPEL. För att kunna konkurrerar bättre har Frida det senaste halvåret lagt tll ett trippelhopp i sina två program. Foto: Roffe Andersson

Ung i juniorklass

Härom veckan utsågs Lilly Almgren-Lidman, en av Fridas JSM-konkurrenter, till årets Hans Lindhs stipendiat. Lilly som tävlar för Föreningen Skating o Dance Academy är favorit att ta hem segerpokalen i Västerås, men vid sidan av henne är det små marginaler. Frida är ett par år ung i juniorklassen så kan hon som i fjol placera sig topp 10 har hon gjort det bra. I sin senaste tävling slutade hon sexa och det antyder att formen att bra.

Fotnot: Frida Harvigsson är VKK:s enda SM-åkare. Anilla Kelemen-Virag fanns som reserv utan att nå in i mästerskapet.