SPORT 2025-09-25 KL. 08:49

Frösunda vann på lappat gräs

Av Jonny Andersson

Frösunda SK gästades förra veckan av ett oinbjudet bortalag av vildsvin som under två nätter bökade upp delar av Björkvallen.

– Den totala ytan är lite större än ett straffområde, säger Leif Jansson, tränare för damlaget.

Frösunda vann på lappat gräs
PLANLAPPNING. Alexandra Eriksson och Thomas Karlsson ingick i "arbetslaget" som vände tuvor efter att vildsvin bökat upp Björkvallen. Foto: Carro Asp

Leif var en av åtta i klubben som tvingades ägna kvällstimmar åt att lappa gräsplanen. Tre var spelare – trotjänarna Carro Asp, Tinna Karlsson samt Alexandra Eriksson – som med viss känsla för pussel fick vända tuvor och placera dem på plats efter att jorden jämnats till.

– Jo, jag tror att planen ska vara spelbar, men det var väldigt kladdigt eftersom vi haft en hel del nederbörd senaste tiden. Och vi vill inte ha mer regn, säger Leif Jansson.

Jakt i skog och tabelltopp

Under vinterhalvåret har FSK alltid sina två planer inhägnade av elstängsel. I samband med lappandet satte man redan nu upp stolparna och ska bara ha elen avstängd i samband med träningar och matcher.

PLANLAPPNING. Alexandra Eriksson och Thomas Karlsson ingick i "arbetslaget" som vände tuvor efter att vildsvin bökat upp Björkvallen. Foto: Carro Asp

Medlemmar har sett en sugga med närmare nio kultingar som lurat i buskagen och Johan Wiberg, medlem i styrelsen, har tagit med sin jakthund utanför Björkvallen för att om möjligt få planstormarna att tänka en gång extra innan de ger sig på Frösundas hemmaplan igen.

Frösundas herrar kunde i söndags spela sin hemmamatch mot Håbo FF 2, en av konkurrenterna i tabellens toppskikt. Martin Mellkvist öppnade målskyttet, Lucas Löfgren fyllde på och innan paus hann Mellkvist göra sitt andra. Han gjorde även ett tredje och fastställde resultatet till 4–1. Tre omgångar återstår och FSK ligger trea med tre poäng upp till serieledande Rådmansö.