När de sista OS-medaljörerna togs emot på Olympiafestivalen i Mall of scandinavia stod Blomsteriet i Vallentuna centrum för några av buketterna.
–Sånt här gör vi ju hela dagarna, säger Lotta Wagner Lindkvist på Blomsteriet skämtsamt.
När Ebba Andersson och lag Hasselborg med Anna Hasselborg i spetsen välkomnades hem med hejarop och medaljfirande fick Blomsteriet med kort varsel en förfrågan att göra buketterna.
– Det var en kvinna som ringde och sa att de skulle delas ut till OS-medaljörerna, säger Lotta.
Som tur var ringde kvinnan i helt rätt tid även om det blev snabba puckar. Butiken skulle precis hinna få hem blommor i färgerna som efterfrågades, blått och gult. En kombination de sällan får förfrågningar om.

Foto: Victoria Rubinsson
– Det är inget vi brukar ha och hon ville ha det i övermorgon, säger Lotta och utvecklar:
– Det är inga färger vi väljer att göra buketter av men när det är student och studenttider då är det mycket av de färgerna. Då vill man ha blågult.
Lotta har inte själv sett så mycket av OS men hennes familj har tittat en hel del. Ibland har hon lyckats se en och annan målgång och medaljchans när familjen ropat. Att göra buketter till event och tillställningar är inget ovanligt för butiken men att det den här gången var till OS-medaljörer tyckte framför allt hennes familj var lite extra spännande.
– Det händer lite då och då, säger Lotta och ler.
Totalt blev det åtta buketter med bland annat gula nejlikor, rosor, blå riddarsporre och färgstarka anemoner.
