NYHETER 2026-09-10 KL. 08:55

Familjen Hagstroem visar upp sin kvarn

Av Victoria Rubinsson

Sedan Menna och hennes man tog över Bergby kvarn 1990 har de varsamt renoverat byggnaden som är över 150 år gammal. Men på insidan ser kvarnen ut precis som när den togs ur drift 1970. Nu visar familjen upp sin kvarn på Kulturarvsdagen 12 september.

– Det ska bli jättekul att visa den nu när den är så fin, säger Agnes Hagstroem.

Familjen Hagstroem visar upp sin kvarn
FÄRDIG. "Den är viktig för kulturlandskapet och många tycker att den har blivit väldigt fin", säger Agnes om kvarnen. Foto: Victoria Rubinsson

Intill Menna och dottern Agnes Hagstroems respektive hem i Markim står en ståtlig röd kvarn. Kvarnen är från 1860-talet och är en så kallad hättkvarn, där taket kunde vridas efter vindens riktning. När Menna och hennes man flyttade hit 1990 var de egentligen intresserade av en sjötomt.

– Men det var ganska dyrt. Får man inte någon sjötomt kan man väl ändå ha en kvarn i stället. Det är nästan som en fyr, säger Menna skämtsamt.

BEVARAT. På insidan har Menna och hennes man bevarat allt som när det var när de tog över 1990. Foto: Victoria Rubinsson

RENOVERAT. Sedan paret tog över har de dokumenterat renoveringen av kvarnen och Menna som är arkitekt har gjort egna ritningar och forskat i kvarnens historia. Hon har även fått intervjua en av de sista mjölnarna i kvarnen. Foto: Victoria Rubinsson

När paret tog över kvarnen var den, så vitt de vet, helt bevarad i nästan orört skick sedan den togs ur bruk 1970. När de började röja hittade de massor av ledtrådar till kvarnens historia och människorna som varit där och valde att inte ändra på någonting.

– Då skulle alla de här anteckningarna och det försvinna. Så då tänkte jag, den är som ett museum, säger Menna och tittar runt på väggarna där årtal, anteckningar och på vissa ställen dikter bevarats.

Menna, som i grunden är arkitekt, började studera kvarnen och gjorde ritningar. Samtidigt påbörjade paret ett stort arbete med att renovera utsidan. När Agnes och hennes bror växte upp på platsen blev kvarnen nästan som en lekstuga för syskonen och Agnes kommer ihåg att barnkalasen ofta slutade med en godisjakt i kvarnen. Syskonen är även döpta i byggnaden. Men sedan 2004 har kvarnen inte visats upp för allmänheten förrän nu, när den är helt färdigrenoverad.

– Det är som en levande anteckningsbok så folk ska få varsin ficklampa har vi tänkt så man får gå runt och leta på väggarna, säger Agnes om planerna för visningen.

Framöver vill de årligen visa upp kvarnen och Menna är inte helt främmande för andra typer av tillställningar.

HISTORIA. Efter flera års renovering står kvarnen redo att visas upp för allmänheten 12 september. På plats kommer Menna och Agnes att guida och berätta om kvarnens historia. Foto: Victoria Rubinsson

– Jag tänker att man kan yoga här till exempel, säger hon.

Genom åren har de överraskats av besökare som helt plötsligt står och beundrar kvarnen.

– Folk tror ju inte att det är en kvarn som är vår för vanligtvis är det hembygdsföreningar som har en kvarn. Det händer att det står en massa folk här och pratar så hör man i köket, säger Menna.

Men 12 september är alla välkomna mellan klockan 13.00 och 16.00. Under dagen håller även flera platser i närheten öppet som Markims kyrka.

FYND. Runt om på väggarna har människorna som arbetade i kvarnen gjort anteckningar, skrivit dikter och tecknat. Menna har även hittat skyltar och lappar från förr i kvarnen. Foto: Victoria Rubinsson

FYRA VÅNINGAR. Kvarnen är i fyra våningar och under 1930-talet tog man bort kvarnvingarna som då ersattes av en diselmotor. Foto: Victoria Rubinsson

ÖPPET. Kvarnen har bara visats upp en gång tidigare av familjen 2004. Nu är den helt färdigrenoverad och framöver planerar familjen att visa upp kvarnen årligen. Foto: Victoria Rubinsson