NYHETER 2025-11-06 KL. 09:14

Han blev årets miljöstipendiat

Av Victoria Rubinsson

Av 21 nomineringar blev det i år Molnbybon Jakob Hildebrandt som får ta emot Vallentuna kommuns miljöstipendium för sitt arbete för den biologiska mångfalden.

– Det är så häftigt när man dyker in i naturen för bakom allt finns en liten tanke, säger Jakob.

Han blev årets miljöstipendiat
STIPENDIAT. Jakob Hildebrandt har fått årets miljöstipendium för sitt arbete för den biologiska mångfalden. Under ett kommunfullmäktige i vinter kommer han att få ta emot stipendiet. Foto: Victoria Rubinsson

Ute på sin tomt håller Jakob Hildebrandt på att räta upp ett staket med pinnar i lätt duggregn. I år har han fått Vallentunas miljöstipendium för sitt arbete med den biologiska mångfalden vilket syns runt om på tomten. Här och var finns bostäder för många insekter och en del mindre djur i form av holkar, rishögar och en damm. Även igelkotten har fått ett litet hus.

– Det är barnperspektivet. Men det kom upp lite sent så det är nog ingen kotte som hittat dit, säger Jakob.

KOTTE. På tomten står även ett litet hus där igelkottar kan flytta in men ännu har ingen kotte hittat dit. Foto: Victoria Rubinsson

Med stipendiet planerar Jakob att få en till bostad på plats till solitärbin som lever i marken.

–Jag har sneglat på ett lass sand till det här området och nu får jag lite pengar till det.

PLATS FÖR MÅNGA. Vid dammen som Jakob själv grävt finns allt från större vattensalamander till fladdermöss, trollsländor och bin. På vintern åker hans barn skridskor på isen. Foto: Victoria Rubinsson

Intresse sedan barnsben

Redan som barn hittade Jakob sitt intresse för naturen. Hans dyslexi gjorde skoltiden svår och räddningen blev naturen.

– Det var ganska jobbigt i skolan och då vände jag mig till naturen. Jag pratade med myrorna i skogen och var blyg. Sen hittar man något man brinner för och blir trygg med kunskapen och det har varit en process att hitta sig själv genom naturen, säger han och fortsätter:

– Jag har hittat min egen väg. Jag hade nog helst velat bli biolog men jag fixade inte skolan.

I dag jobbar han som kyrkogårdsarbetare och specialiserar sig lite extra på biologisk mångfald, något som uppskattas av kyrkogårdens besökare. Där håller han även rundvandringar och sprider kunskap om vad man kan göra för den biologiska mångfalden.

– Det finns så mycket liv. Det blir lite lättsamt, säger Jakob om en plats som annars rymmer en del sorg.

Större vattensalamander

På en del av tomten har Jakob anlagt en damm för några år sedan. Målet var att få dit grodor men istället hittade ett annat groddjur dit.

– Större vattensalamander har kommit hit. Då får man lysa på natten för de är nattaktiva. De är stora och jag vet inte var de kommer ifrån. Det finns inte så mycket vatten här.

För att göra något gott för insekter och djur finns det betydligt mindre avancerade saker att göra som att låta löven ligga kvar i en hög på tomten eller låta en del av gräsmattan växa fritt.

– När man ser att folk krattar löv och lägga de i stora soppåsar och åka till tippen. Det tycker jag är så sorgligt för det finns oftast ställen där man kan peta in det.

SPARA LÖVEN. I lövhögar trivs många av naturens små varelser och Jakob uppmuntrar till att låta högarna vara kvar på tomten. Foto: Victoria Rubinsson

Ett annat tips är att plantera inhemska fröer något som går att hitta i sitt närområde.

– Men spara lite. Det finns en även en superväxt som heter höskallra, säger Jakob och uppmuntrar till fröblandningar som innehåller växtens frön.

Målet framåt är att fortsätta med sitt arbete. Utöver sitt jobb och sin trädgård har han även en liten självbemannad bod där han säljer insektshotell, frön och egengjorda fåglar och täljda prylar. Ett sätt för honom att inspirera.

– Det är kul att hitta något man brinner för, ett litet kall, och försöka sprida det, säger Jakob.