När Vallentunabon Josefina Wendel Carlsson städade ur källaren i sitt 40-talshus gjorde hon en överraskande upptäckt. Ordentligt gömd, bakom en planka låg en liten oansenlig papperslåda med en Miss Dior parfym i.
– Det är kanske inte stället man dammsuger på jätteofta. Uppenbarligen har ingen annan heller gjort det, säger Josefina.
Första dagen på semestern fick Josefina för sig att städa ur källaren. Hon tog ut allt från det lilla förrådet och lyfte in dammsugaren men längst in i ena hörnet tog munstycket emot.
– Då är det som att jag känner att det är något där. Det är någon liten låda och jag tror då att det är en liten spiklåda från när huset byggdes för den såg så oansenlig ut, säger Josefina.
FYNDPLATS. I högra hörnet i källaren låg den lilla lådan med parfymen som antagligen legat där sedan slutet på 40-talet. Foto: Victoria Rubinsson
Lådan som tillfälligt fått flytta in i köksskåpet har rester från en etikett med ordet Dior på och inuti finns flaskan. Innehållet har mörknat och i botten är ”made in France” instansat.
– Den luktar inte som en modern parfym, den luktar gammalt men inte dåligt.
OLIK. Miss dior kom ut 1947 men flaskan som Josefina hittat ser inte ut som de första flaskorna på marknaden. Hennes påminner mer om en Chanelflaska. Foto: Victoria Rubinsson
Sedan fyndet har hon vänt sig till både Dior och auktionshus för att få veta mer om parfymens ursprung. Hon har till och med åkt till Antikrundan där hon hade fått vara med i tv-rutan om hon kommit lite tidigare. Men några svar har hon ännu inte lyckas få till och värderingen gjordes till några tusenlappar.
– De är duktiga värderare men jag tror det är för udda. Googlar man på tidiga Miss Diorflaskor, då ser de inte ut så här, säger Josefina.
JAKT. Josefina som är konstnär och älskar historia letar nu efter svar om parfymens ursprung men sökandet går trögt. Nästa steg blir ett parfymmuseum i Paris. Foto: Victoria Rubinsson
Den första Miss Diorparfymen kom 1947. Flaskan hemma hos Josefina är av första generationen och misstänks därför vara ungefär lika gammal. Men mer än så har hon inte fått fram. Framöver ska hon höra av sig till ett parfymmuseum i Paris som hon fått tips om.
– Fantasin sätts ju igång, säger Josefina och ler hoppfullt.