NYHETER 2026-05-28 KL. 08:53

Nu är nya Träffpunkten på Allévägen invigd

Av Victoria Rubinsson

Snittar, bubbel och tipspromenad. Förra veckan invigdes nyrenoverade Träffpunkten i Vallentuna. Många var där redan vid öppningen och firade lokalens lyft med snittar och Seniorfokus passade på att fråga seniorer om deras viktigaste valfrågor inför hösten.

Nu är nya Träffpunkten på Allévägen invigd
BUBBLOR. Äppelcider, snittar och musik bjöd Träffpunkten på under invigningen förra veckan. Foto: Victoria Rubinsson

Utanför Träffpunkten i centrala Vallentuna hade ett bord dukats fram med snittar och äppelcider i solen. Efter uppfräschningen i vintras var det dags för invigning.

– Det har blivit sån skillnad, säger Lotta Wollin, samordnare på Träffpunkterna, om förvandlingen.

FIRA. Många var på plats redan vid öppning och utanför Träffpunkten hade ett bord dukats upp med gottigheter. Foto: Victoria Rubinsson

SKÅL. Under vintern har träffpunkten fått nya möbler i form av bland annat stolar och bord. Foto: Victoria Rubinsson

Lokalen har fått nya möbler och en riktig disk till fikaförsäljningen. I träningsrummet har några som ofta besöker Träffpunkten tagit på sig uppdraget att måla en stor muralmålning. Under ledning av Monica Skyllberg har de gjort ett jättearbete som nu lyser med sina färger i rummet. Det enda som är kvar att göra för att sätta punkt för hela renoveringen är att fräscha upp övriga väggar med lite ny färg.

MURALMÅLNING. I våras påbörjades även en muralmålning som nu står klar i träningsrummet. Foto: Victoria Rubinsson

SITTGYMPA. Något som ökat deltagarantalet på träffpunkten är träningen som hålls flera gånger i veckan. Foto: Victoria Rubinsson

Boendesituation

Några som tagit sig till Träffpunkten på invigningen var Evy Frostgard, 76, som mutade med sig sin man Tommy Olander, 77, med utlovat kaffe dagen till ära. För honom var det första gången han besökte verksamheten. När de fick frågan om de har någon viktig fråga inför höstens val tänkte de en liten stund innan de båda svarade nej.

– Något man funderar på är var man ska ta vägen när man blir tillräckligt gammal, säger Tommy efter en stund.

DYRT. Evy Frostgard har även hon tänkt på sin boendesituation då det är dyrt att flytta från hennes nuvarande hus. Foto: Victoria Rubinsson

BOENDE. Tommy Olander har ingen given hjärtefråga i årets val men har börjat fundera på sin boendesituation. Foto: Victoria Rubinsson

De bor en bit bort i ett hus med större tomt där underhållet har börjat ta mycket på krafterna.

– Det jag tänker på är gräsklippning. Vi har en stor tomt men har knappt råd att flytta, säger Evy som hade önskat att det fanns något lokalt initiativ där exempelvis ett sommarjobb för unga hade kunnat vara att hjälpa äldre med gräsklippning.

Hur lång tid tar det att klippa gräset?

– Det tar två dagar, svarar Evy som är den som klipper.

Nöjda invånare

Vid bordet intill hade ett sällskap som brukar besöka Träffpunkten slagit sig ner. Många vid bordet var nöjda och hade ingen hjärtefråga inför höstens val i september. Någon lyfte pensionerna och tyckte att det finns för många partier. En annan tycker att de har gjort sitt och att det nu hänger på den yngre generationen. Monica Skyllberg satt vid kanten av bordet och tänkte en stund på vad som är viktigt för henne.

VALET. Monica Skyllberg tänkte en stund på vilka frågor i höstens val som berör henne och kom bland annat in på pensionen. Foto: Victoria Rubinsson

– Skolorna kanske är viktiga, men de är inte viktiga för mig eftersom jag inte går i skolan längre. Det verkar inte vara så bra och det är de som är framtiden. Det är så mycket flatare i Sverige i dag, säger hon och räknar upp brott och straff, försörjning och pensioner.

– Det är bättre om vi får lite högre pensioner, säger Monica.