En man som jobbat som pedagog på en skola i Vallentuna kommun åtalas för att ha sexuellt ofredat en elev vid i vart fall ett tillfälle.
– Jag önskar verkligen att ingen elev ska behöva råka ut för händelser som är kränkande eller där en vuxen person har agerat fel mot en elev, säger Susanna Falk, utbildningschef i Vallentuna.
Enligt åtalet ska pedagogen ha ofredat en elev som vid gärningen var tio år genom att ha tagit på barnets bröst. Brottet ska ha pågått mellan 1 augusti 2023 och 1 maj 2024 och uppdagats när barnet berättat för en klasskompis om pedagogen som då vänt sig till en vuxen. Brottet ska ha skett på en kommunal skola i Vallentuna Susanna Falk, utbildningschef i Vallentuna kommun, menar på att pedagogen efter händelsen inte fått jobba med barn i kommunen.
– Det är nog ungefär två år sedan som det här kom till rektorns kännedom på skolan och redan samma dag stängde rektorn av medarbetaren och skickade hem personen, säger Susanna.

KRÄNKNING. Susanna Falk, utbildningschef i Vallentuna, kommenterar ärendet med den åtalade pedagogen. Foto: Victoria Rubinsson
DO utreder
Utöver tingsrättens åtal har även DO, (Diskrimineringsombudsmannen), ett ärende på fallet då vårdnadshavarna ifrågasatt hur skolan agerat då bland annat polisanmälan ska ha dröjt och att kommunikationen till vårdnadshavarna varit sparsam. I svaren som DO krävt av kommunen framgår att pedagogen varit hemma med lön i början av utredningen innan han flyttades till en annan skola i kommunen där han fick administrativa arbetsuppgifter.
– Vi kom överrens med den här medarbetaren för ungefär ett år sedan om att anställningen skulle avslutas så den här personen är inte anställd av Vallentuna kommun längre, säger Susanna som betonar att pedagogen inte varit i elevmiljö sedan den misstänkta gärningen.
Nekar till brott
I flera omgångar har kommunen svarat på DO:s frågor om sin dokumentation av händelsen och efterföljande insatser för eleven. Susanna menar på att skolan har agerat direkt när signalen om kränkningen kom och att elevhälsan jobbat stödjande med eleven efteråt.
– Jag ser det inte som sannolikt att man kommer att säga att skolan brustit i sitt stöd efteråt eller i agerandet när det hände.
Susanna menar på att det är jätteviktigt att skolan får en signal om elever upplever att någonting är fel och att skolan ska ta elevers oro på allvar.
Hon menar även att skolan alltid polisanmäler händelser men att det är polisen och åklagarmyndigheten som utreder brott. I åtalet som i dagarna har sin huvudförhandling finns barnets egna vittnesmål men även förhör med vårdnadshavare och vännen barnet vänt sig till i bevisningen. I en stämningsansökan mot mannen från i juli misstänktes han för sexuellt ofredande mot barn i två fall och grovt sexuellt ofredande mot barn i ett fall mot samma målsägande.
I åtalet som nu tas upp i rätten rör brottet ett fall av sexuellt ofredande. Mannen nekar till brott.
