För 20 år sedan startade Frivilliga resursgruppen upp sin verksamhet i Vallentuna. Nu finns 31 utbildade så kallade FRG-are redo att bistå Vallentunaborna vid krissituationer. Vallentunabon Sven-Olof Ekström, 86, har varit med sedan starten.
– Jag brinner för det, säger han inför 20-års jubileet.
Med två decennier i bagaget varav sex år som ansvarig och spindel i nätet har Sven-Olof Ekström fått vara med om en hel del. Han är i beredskap dygnet runt för att kunna bistå kommunen om något drastiskt inträffar. Genom åren är det några av insatserna som berört Sven-Olof lite extra som när några ur gruppen fick hjälpa till under skogsbranden i Västmanland och en brand på Fornminnesvägen.
– Där var det en familj med en flicka och hon var väldigt upprörd och skärrad. Det berodde på att hon hade en hamster som var kvar inne i lägenheten så jag gick ut och pratade med brandledningen och fick tag i en rökdykare som skulle titta om de kunde göra någonting. Så när vi sitter där nere kommer det ner en karl med en stor filt bärandes på hamsterburen. Då rasade det, säger Sven-Olof och ögonen blir blanka.

SPINDELN I NÄTET. Sven-Olof Ekström, 86, har varit med i FRG sedan starten för 20 år sedan. Foto: Victoria Rubinsson
– Jag har svårt för det fortfarande. Det är sånt som etsar sig fast och sporrar en själv till att ta tag i sig själv och nu jäklar ska jag göra något mer av det här.
Snabbt på plats
Oftast kan de vara på plats redan inom 10 minuter efter att de blivit kallade på ett uppdrag vilket är mycket tack vare att de flesta bor ganska centralt och att de har bra system för att nå varandra. För att vara ännu mer flexibla har de även börjat göra krislådor för olika typer av situationer för att slippa plocka ihop utrustning i skarpt läge.
– Då kommer vi fortare iväg. Jag försöker driva verksamheten så vi ligger steget före hela tiden. Det är väl min envishet och nyfikenhet som gör att det är så. Inte bara jag naturligtvis utan vi är flera kollegor med samma riktning och då går det.
Att Sven-Olof hittade till verksamheten var en ren tillfällighet berättar han. Hans syster och svåger var med sedan tidigare och efter några övertalningsförsök gick han med.

SAMLING. Inför jubileet har bilder, artiklar och andra minnen från åren satts upp på anslagstavlor för att visa upp verksamheten. Foto: Victoria Rubinsson
– På den vägen är det. Sen nöjde de sig inte med att jag bara skulle vara med utan jag skulle även ha ett uppdrag och då blev jag ansvarig tillsammans med min föregångare. Vi jobbade ihop i många år sen valde han att gå i pension.
FRG har 31 utbildade medlemmar och tillsammans med sin moderförening Civilförsvarsföreningen har de ett 60-tal medlemmar. Tillsammans, med sina 20 år och 40 år som aktiva föreningar firar de 60-årsjubileum 11 april.
– Det har vi hållit på med i ett halvår nu. Nu är vi nästan i mål. Det blir musik, tal och utmärkelser. Bara ett välkomsttal har tagit mig flera veckor, säger han och skrattar. Nu är det klart.
Svårt att nå yngre
Även om föreningen växer är det svårt att få in yngre i föreningen, något de flesta FRG-grupper kämpar med. Många hittar till FRG i pensionsålder berättar Sven-Olof. Han beskriver det själv som tre grupper, en yngre med flera aktiviteter, en mellangrupp där familjelivet är i fokus och en äldre där barn flyttat ut och pensionen infunnit sig.
– Då kommer de oftast till oss. Det gör att medelåldern blir ganska hög. Vi har väldigt många som är pensionärer men fortfarande väldigt aktiva och rörliga så de kan göra det vi åläggs att göra.
Ett steg i att få in fler är att synas på olika evenemang i kommunen och samarbeta med norrortskommunerna i utbildningarna. Om kriser väl är framme kan då även andra kommuners FRG-are rycka ut eftersom rutinerna är samma.
– Det finns mycket man kan göra om man vill, säger Sven-Olof.
