Under torsdagsförmiddagen fick äldreboendet Väsbygården ett oväntat besök. När det var dags för gympa dök minihästen Asco upp och bjöd på gos och handpussar.
När några boende hade samlats för gympa lufsade den fyrbenta miniatyrhästen Asco in.
– De satt samlade för gympa och då kom en häst, säger Laura Meijer Romare, aktivitetsansvarig på Väsbygården och Korallen, som fick planera om för hästgos.
Efter lunch fick samma gäng ha gympa i stället men förmiddagens hästbesök hade spridit stor glädje.

GOS. Herdis Malmström tyckte hästen var ovanligt mjuk i sin päls och väldigt fin. Foto: Laura Meijer Romare

VÅRDHÄST. Asco är hälften amerikansk miniatyrhäst och hälften shetlandsponny. Han är även en så kallad vårdhäst. Foto: Laura Meijer Romare
– Vi satt i en jättestor ring. En sak hade vi gemensamt, vi tyckte alla om hästen, säger Herdis Malmström som fick träffa Asco.
Djur på besök
Asco är hälften amerikansk miniatyrhäst och hälften shetlandsponny. Han är en så kallad vårdhäst som är van att mingla på äldreboenden. Många på Väsbygården tyckte att han mer liknade en hund i sitt sätt att vara. De tyckte även att han var imponerande lugn när han gick runt och hälsade.

FLER BESÖK. Holger hade gärna klappat en miniatyrhäst igen. Foto: Laura Meijer Romare
– Han var ovanligt mjuk i sin päls. Han hade strävt hår i nacken och lite rund mage. Han var verkligen fin, säger Herdis.
Att äldreboendet får besök av djur händer lite då och då. Två gånger om året brukar 4H komma på besök och var tredje vecka kommer en vårdhund på besök. Förutom att Asco spred glädje väckte han även en del djurminnen. För Holger Bernhardsson väckte besöket minnen från uppväxten då han själv hade hästar i sin omgivning.
– Mina morföräldrar hade häst i Småland. Jag är van men dem fick man inte röra, säger han.
Men han håller med om att Asco var väldigt klappvänlig.
– Jo väldigt, den gick till person efter person och hälsade. Det var skojigt, säger Holger, som gärna hade gosat med hästen igen.
