Bandet har utsetts till Europas bästa bluesband och gitarristen Andreas Arlt till Europas bästa bluesgitarrist. Snart kommer de till Vallentuna teater.
– Vi själva vet inte vilka låtar vi ska spela när vi kliver upp på scen. Vi har lirat ihop så länge att vi kan bestämma det under spelningens gång, säger Andreas Arlt.
På sin Europaturné, mellan spelningarna i Norge och Tyskland, klämmer det tyska bluesbandet BB & The Blues Shacks in en spelning på Vallentuna teater 2 oktober. Tidningen ringer upp gitarristen Andreas Arlt, som har närmare 40 år på vägarna och har lirat på över 5 000 konserter.
– Vi har spelat i Sverige flera gånger, men Vallentuna blir första gången, säger han.
Hur skulle du beskriva er musik för Vallentunabor som inte hört er?
– Traditionell bluesmusik från 40-, 50- och 60-talet, med vissa inslag av soul. Men framför allt amerikansk blues. Chicagoblues. Traditionella grejer, du vet.

BLUESBAND. Andreas Arlt (uppe till höger) lyfter fram T Bone Walker, B.B. King och Bill Jennings som förebilder och inspirationskällor. Foto: Pressbild
Startade när muren föll
Bandet har hållt ihop sedan Berlinmuren föll 1989 och har utsetts till Europas bästa bluesband, släppt tiotals album och spelat inför en festivalpublik på 10 000 personer i Los Angeles. Efter flera årtionden tillsammans berättar Andreas Arlt att varken bandet eller publiken riktigt kan veta vad som väntar när konserten drar igång.
– Vi vet aldrig riktigt vad vi kommer spela, utan vi håller det öppet. Vi har över 150 låtar och vilka vi spelar beror lite på publiken och vad folk gillar. Men man kan i alla fall förvänta sig en show, det kan jag säga.

ERFARNA. Sedan 1989 har B.B. & The Blues Shacks kuskat världen runt med sin blandning av blues, soul och rhythm & blues. Foto: Pressbild
Med över 5 000 konserter i bagaget, vad är det sjukaste som hänt under en konsert?
– Att ingen kom. Ingen. Helt tomt, skrattar Andreas och fortsätter:
– Nej men vi var ganska nya och spelade i Östtyskland precis efter att gränsen öppnats dit, på den tiden då det fortfarande var svårt att dra en publik. Det började med att det kom en person som lämnade ganska snabbt och kvar satt en hund som den enda i publiken. Den lämnade också i halvtid.
Bandet består av Andreas Arlt på sång och gitarr, brorsan Michael Arlt på sång och munspel, Fabian Fritz på piano, Henning Hauerken på bas och Andre Werkmeister på slagverk.
