NYHETER 2025-08-14 KL. 08:47

Klart: Trasiga strumpor kan återigen slängas i soppåsen

Av Anneli Leijel

Från 1 oktober blir det återigen tillåtet att slänga sina trasiga strumpor och andra textilier som inte kan återanvändas direkt i hushållssoporna.

Klart: Trasiga strumpor kan återigen slängas i soppåsen
MILJÖSMART. Camilla Onno driver Lilla cirkeln tillsammans med sin sambo Emanuel. Ibland får de in kläder med fläckar, men på det stora hela har den nuvarande lagen om att all textil ska återvinnas inte påverkat dem negativt. Foto: Anneli Leijel

Regeringen backar och ändrar den lag som infördes 1 januari i år och som sa att all textil skulle återvinnas. Orsaken är att det skapat problem för kommunerna när smutsiga och trasiga textilier blandats med rena och hela.

– Jag råder alla att avvakta lite, hålla lite på små mängder textilier som trasiga sockor till exempel, och sedan kan det slängas i hushållssoporna från och med 1 oktober, säger Marika Svensson, avfallshandläggare på Vallentuna kommun.

Hon tillägger att om man har större textilier som man vill göra sig av med nu, då kan man till exempel ta med dem till Vallentuna returpark.

– Där finns containrar och personal som kan berätta var man ska slänga olika textiler.

Tanken med den nya lagen om separat insamling av textilavfall var god, att all textil skulle samlas in, skänkas för att säljas second hand, eller återvinnas. Men i praktiken har detta på många håll lett till berg av textilier, där det som går att sälja second hand ofta hamnat i samma kärl och blandats med sådant som måste kasseras.

Ingen efterfrågan

Lars Lindwall är kommunikations- och hållbarhetschef på Prezero, som sköter insamlingen av hushållens matavfall och restavfall – och således inte har hand om återvinningen av textilier som ligger på kommunerna att hantera. Han konstaterar dock att det ännu inte finns någon efterfrågan på att återvinna textilier – det som inte kan skänkas till second handbutiker.

– Det finns ingen köpare på det, eftersom det fortfarande är för billigt att köpa ny textilfiber. Önskan är att få igång en fungerande andrahandsmarknad men i nuläget finns det inte.

Regeringen ska nu utreda om de textilier som felsorteras ska kunna lämnas kostnadsfritt till producenten. Klart är att hushållen från 1 oktober ska kunna slänga textilier som är trasiga, fläckiga och kontaminerade direkt i soporna.

Fläckiga kläder

På många håll har ideella organisationer och second handbutiker blivit överrösta med sådant som inte går att sälja eller återvinnas.

Camilla Onno och hennes sambo Emanuel Sekitende Kibuuka tog över second handbutiken Lilla cirkeln i Vallentuna centrum i september förra året. De säljer barnkläder, leksaker och lite kvinnokläder.

Har ni märkt att ni påverkats av lagen från 1 januari om att all textil ska återvinnas?

– Vi trodde vi skulle göra det, men det har fungerat bra. Ibland får vi in saker med mycket fläckar, men då plockar vi ut det och antingen får kunden tillbaka det, eller så skänker vi det vidare. Antingen till Uganda dit vi åker själva eller till andra välgörenhetsorganisationer som vi samarbetar med, berättar Camilla Onno.

De gör alltid en första utrensning av det som kommer in. Ibland kan de sälja sådant som har en skavank, men då skriver de alltid ut det.

– Vi vill ha hög kvalitet på det vi säljer, men fortfarande till låga priser, säger Camilla Onno.

På Second handbutiken Lindra säger butiksansvarig Stina Eriksson att de inte märkt någon skillnad sedan den nya lagen infördes i januari.

– Däremot var det flera kunder som kom in i början och frågade vad de skulle göra med vissa textiler. Vi sorterar ut det som går att sälja och resten går till Human Bridge, säger Stina Eriksson.