Frösunda har fått en smakstart på division 6-hösten och Samtliga matcher i första omgången av nya hockeyettan norra kommer att spelas som derbyn. Läs veckans sportnotiser!
Seriefinal under Frösundadagen
FOTBOLL.
Frösunda har fått en smakstart på division 6-hösten och på lördag kan laget spetsa till toppstriden när serieledande Rådmansö gästar Björkvallen. Sex poäng skiljer, men Frösunda har en match till godo.
Frösunda inledde hösten med förkrossande 11–2 mot Wigör. Martin Mellkvist, seriens skyttekung, satte tonen med fyra raka mål. Ändå var han inte värst – Benjamin Elmgren gjorde fem mål på sista halvtimmen. Senast blev det 4–1 mot Sigtuna och Mellkvist drog ifrån i seriens skytteliga med ytterligare tre mål.
Matchen på lördag spelas i anslutning till att Frösundadagen där klubben lockar med bland annat fiskdamm, speed-shooting, tipspromenad och luftgevärsskytte. Till middagen på kvällen har drygt 100 forna spelare/ledare/medlemmar anmält sig, så räkna med publikfest.
Hett derby i premiären
ISHOCKEY.
Samtliga matcher i första omgången av nya hockeyettan norra kommer att spelas som derbyn. Klubbarna och förbundet har riggat för så korta resor som möjligt i inledningsomgången. Vallentuna tar emot Väsby i premiären som spelas den 1 oktober.
Innan seriepremiären väntar ett antal träningsmatcher. Vallentuna spelar sin första mot Enköping, i Enköping, 27 augusti. Laget ska även möta Sollentuna på bortais innan första träningsmatchen hemma spelas 5 september. Även den mot Sollentuna.
Damjuniorerna i tätstrid
FOTBOLL.
Vallentunas damjuniorer är med i en toppstrid när höstspurten nu dragit igång. Med en match mindre spelad än ledande Uppsalalaget Vaksala ligger truppen tvåa i division 3A. Vaksala har 27 poäng, Vallentuna 25. Senast besegrade Vallentuna Täby med 8–0 och i nästa omgång står Viksjö för motståndet.
Lagerkrans och banrekord
FRIIDROTT.
Agnes Josefsson var uppenbart inte helt tömd på energi efter VM-gulden i de italienska bergen. Gångna helgen sprang hon Ultravasan 45 och det blev ännu en seger. Loppet inleddes utanför Oxberg, målgången var traditionsenligt förlagd i Mora och Agnes sprang de 45 kilometerna på 2:53:19. Tiden är nytt banrekord och före sig hade Vallentunalöparen bara nio herrlöpare där Hässelbys Linus Rosdahl var snabbast med tiden 2:32:22.
Utökade poängavståndet
FOTBOLL.
Vallentuna tog ännu ett kliv närmare serieseger i division 4 norra med helgens bortaseger mot Djursholm. Matchen vanns med 1–0 efter mål av Alan Naib och det var hans 24:e mål för säsongen.
Djursholm var och är ett av lagen som hotar i tabelltoppen och Vallentuna Fotboll har nu tio poängs försprång till konkurrenten. Närmast skuggar i stället Sundbyberg som laget möter i Sundbyberg på lördag. Sju poäng skiljer i skrivande stund mellan lagen.
I går, onsdag, tog Vallentuna emot Husby. Det bör inte ha förändrat tabelläget då Husby så långt förlorat sina samtliga 13 matcher.
Innebandyduo tennismästare
TENNIS.
Jesper Måwe och Kalle Berglund är klubbmästare i Vallentuna TK. De forna elitspelarna i innebandy – numera är ledare i Vallentuna Fotboll respektive Vallentuna IBK – vann dubbelfinalen i A-klass mot Gustav Hellgren/Jonas Frölid med 6–2, 6–2.