Det blev ingen lyckad start för nye huvudtränaren Thomas Stade. I sin första seriematch vid rodret föll Vallentunas damer tungt i derbyt mot serieledande Frej Täby. Slutresultatet på Vikingavallen skrevs till 0–5 och siffrorna kunde ha sprungit iväg ännu mer.
Efter tränarskiftet i somras var det i söndags dags för Stade att göra debut i seriespelet. Det kunde ha blivit en trevligare premiär. Vallentunas målchanser var lätträknade, medan Frej radade upp möjligheter och brände fler än de förvaltade.
– Frej är bra. Och vi bjuder på flera målchanser, konstaterade Vallentunatränaren efter matchen.
STOPP. Clara Högberg och hennes lagkamrater kom ingen vart i derbyt mot Frej Täby. Foto: Roffe Andersson
STÄNDIGT FARLIGT. Sofia Vestlund i Vallentunamålet hade fullt upp att freda sit mål under 90 minuter. Foto: Roffe Andersson
Press och panik
Matchbilden var tydlig: Frej satte hög press som Vallentuna aldrig riktigt hittade en lösning på. Varken inner- eller ytterbackarna fick tid med bollen, mittfältet förlorade de flesta duellerna och långa rensningar studsade snabbt tillbaka.
Flera gånger försökte backlinjen spela sig ur situationerna, det slutade ofta i panik. Och i baklängesmål.
– Vi ville spela vårt spel, och i halvtid stod det bara 0–1. Därför kände vi att vi måste försöka, säger Stade.
Men motståndet var för starkt. Även med en defensivare ”parkera bussen”-taktik hade det förmodligen blivit svårt att hålla nere siffrorna. Det var helt enkelt klasskillnad.
NÄRMAST. Thea Tuolja hade bästa chansen till ett reduceringsmål, hennes avslut träffade dock målvakten i bröstet. Här har hon en bollduell med RFebecka >Hellberg, Vallentunatjej i Frej Täby. Foto: Roffe Andersson
Framåtblick
Trots förlusten vill Stade snabbt rikta blicken framåt.
– Vi får vara lite arga och skälla en stund nu, men det är snart träning igen. Då gäller det att lägga det här bakom oss, säger han.
Viktiga poäng på spel
I tabellen ligger Vallentuna på undre halvan, två poäng före Österåker och fem före nästjumbon Viggbyholm. Skillnaden är dock att Vallentuna har en match mindre spelad än de närmaste framförvarande konkurrenterna, och tränaren tror på en klättring mot fjärde- eller femteplats.
SER FRAMÅT. Thomas Stade kunde bara acceptera att Frej Täby var bäst i derbyt och valde att titta framåt med sikte uppåt i tabellen. Foto: Roffe Andersson
Chansen att ta ett steg i den riktningen kommer redan på söndag. Då gästar tabelljumbon Skå – laget som hittills bara mäktat med en enda poäng.