Efter högt tryck på dagverksamhet för äldre ska den nedlagda förskolan Norrgården renoveras för ändamålet. Redan i maj är planen att den nya verksamheten ska kunna slå upp portarna.
– Med den nya dagverksamheten tillkommer det minst 18 platser för dagverksamhet, säger socialnämndens ordförande John Droguett (C).
I somras tvingades förskolan Norrgården stängas efter att elevunderlaget blivit för litet. Nu, drygt ett halvår senare, har Socialnämnden i Vallenutna beslutat att göra om den tidigare förskolan till dagverksamhet för äldre, som ett svar på den ökade efterfrågan.

BEFOLKNING. Socialnämndens ordförande John Droguett (C) berättar om en åldrande lokalbefolkning som ökar behovet av dagverksamheter. Foto: Roffe Andersson
– En stor del av Vallentunas befolkning är äldre och den gruppen växer. På kort tid har behovet av dagverksamhet fördubblats, samtidigt som den nuvarande verksamheten länge varit fullt belagd och haft köer. Det här visar tydligt att dagverksamheten behöver byggas ut, säger John Droguett.
Strategiskt läge
I dagsläget finns redan dagverksamheten Östanbo i området. Den nya verksamheten kommer ligga på gångavstånd, bara ligga några stenkast därifrån, något som ska ge flera fördelar.
– Personalmässigt är det väldigt bra att verksamheterna ligger så nära varandra. Det gör det lättare att samarbeta och använda resurserna på ett smart sätt, säger Droguett.
Innan inflytt ska lokalerna renoveras och anpassas till den nya verksamheten. Målet är att dra igång verksamheten i maj.
– Behovet finns redan i dag, och det här är ett viktigt steg för att möta det, avslutar John Droguett.

ÖSTANBO.
Bara några stenkast bort ligger dagvarksamheten Östanbo.
Foto: Loke Johansson
