REPORTAGE 2026-06-04 KL. 09:05

Grillstjärnan från Vallentuna tävlade i SM

Av Victoria Rubinsson

I helgen låg grillröken tät över Stora torget i Karlstad där årets SM i grill och bbq avgjordes. Evelinn Eilers från Vallentuna tävlade med sitt team The housewives bbq och tog hem vinsten i en av kycklingkategorierna.

Grillstjärnan från Vallentuna tävlade i SM
TÅLAMOD. Grillandet kan lätt göras avancerat men Evelinn menar att med en vanlig klotgrill kommer man långt. Bra kol, tålamod och en bra tändningsmetod kan ge ett jättebra grillresultat. Foto: Victoria Rubinsson

Utanför huset på Sjöbergsvägen står grillarna uppradade på framsidan. Om några dagar åker Evelinn SM i grill och bbq med lagkamraterna Mikaela, Sara och Anneli från Göteborgstrakten.

– Jag konstaterade precis att det är i tio år nu som jag har hållit på i den här svängen. 2016 blev jag tillfrågad av det första laget jag var med i, säger Evelinn.

Sedan starten har hon hunnit med några SM och ett VM på Irland. Men det var bara något år innan tävlingsdebuten som hon fick upp ögonen för grillen. Då hittade hon och hennes sambo till olika grillforum, besökte ett SM i Göteborg och var med på ett stort bbq-event i Kungälv. Evelinn beskriver tävlingarna som väldigt sociala.

– När vi tävlar har vi våra tält, våra grillar och fullt fokus på det vi gör men det är också publikt. Vi ska också ha möjlighet att berätta vad vi gör, hur vi använder råvaror och bjuda på grejer om det blir över. Det är för publiken och gästerna också så de ska få uppleva, känna känslan och få lite tips och sådana saker.

Inför tävlingarna blir det en del grillande men då Evelinn har ett visst avstånd till lagkamraterna har de inte möjlighet att träna tillsammans så ofta. Men när de väl tränar ihop testas råvaror, smaksättningar, temperaturer och tider.

– Ibland grillar man i 12 timmar, ibland 30 timmar och ibland sex timmar. Grill och bbq är egentligen två olika koncept. Grill är lite mer hot and fast medan bbq är lite långsamt. Så vi försöker träna på alla varianter.

Intensiv tävling

Under SM är det åtta kategorier: kycklingklubba, fisk, mystery box, vegetariskt, ribs, fläskkarré, kyckling, tri-tip och dessert. Redan på fredagskvällen får lagen tända grillarna och under lördagen och söndagen avlöser inlämningarna av färdiga rätter varandra. Juryn är anonym och rätterna lämnas in anonymt i frigolitlådor.

– Det blir väldigt intensivt, mycket stå och gå och man luktar konstant rök. Man får inte vara känslig, skämtar hon.

Grillarna är igång dygnet runt under tävlingen och lagmedlemmarna byter av varandra för några timmars paus.

– Det blir också mycket mer än det folk tänker, att det bara är att tända en grill och köra. Det är mycket planering, tankar och saker som ska klaffa.

UPPSKATTAT. Grill- och bbqtävlandet är en tacksam hobby menar Evelinn. Både i from av gemenskapen inom grillvärlden och att många uppskattar grillad mat. Foto: Victoria Rubinsson

Grillandet går att göra väldigt avancerat med injiceringar, kryddblandningar och tekniker men något som är viktigt för Evelinn är att grillen ska vara tillgänglig för alla. Hennes första team var det första teamet i Sverige med bara kvinnliga medlemmar. Hennes nuvarande team är det andra laget med bara kvinnor.

– Vi vill att alla ska våga, det blir så vanligt att männen sköter grillningen men det är ju för alla. Tycker man att det är kul att testa med matlagning ska man testa grillning också. Vi vill bara peppa och visa att alla kan grilla och ha det roligt, säger Evelinn.

JURESKOG. Evelinns team är bland annat sponsrat av Kamado Sumo där Johan Jureskog ingår. På grillmässor har laget fått kört tillsammans med superkocken. "Det är en jäkla fördel", säger Evelinn. Foto: Victoria Rubinsson

LUGNET. I åtta år har Evelinn bott i huset ute på landet. "Jag blev kär i platsen. Jag brukar säga att mina axlar sjunker när jag kommer hit", säger hon. Foto: Victoria Rubinsson

Bästa grilltipsen

Hennes bästa tips för att lyckas med grillen är att investera i en termometer, ett par skyddande handskar och bra kol. När det kommer till råvaror tycker hon att man inte ska vara rädd för att använda lite fetare bitar.

– Man kan ge det lite mer tid så fettet renderar som det heter. Fettet får möjlighet att smälta på ett annat sätt och då ger det en saftighet till det köttstycke som du använder, säger Evelinn.

Ett annat tips är att testa göra efterrätter som pajer eller kakor på grillen.

[billed5]

– Får man till en bra smet eller deg och har en bra form som är ungstålig och tålig för grill då kan man göra lite vad som helst. Jag kan tycka att det är rätt najs att göra någon sockerkaka eller madeleinekaka och sen grilla lite frukter till, ananas och jordgubbar som får lite grillsmak med grädde till, säger Evelinn och fortsätter:

– Vi brukar också röka vaniljsås eller lemon curd. Då har man det inte på direkt glöd utan bara att det får smaken med lite rökspån eller flis och sätter det på indirekt värme. Då får man in de smakerna på något som är väldigt vanligt, säger Evelinn som även testat metoden på färskost.

Inför helgens tävling visste Evelinn att konkurrensen var tuff men hon hade förhoppningar på lagets ribs och större nötdelar. men när tävlingen avgjordes i söndags blev The housewives bbq vinnare i kycklingkategorin Bjärefågel by tabasco och kikkoman som smaksattes med deras egen kryddning och en röd tabascoglaze och en soyaglaze på sidan.