REPORTAGE 2026-06-17 KL. 08:37

Här varvas det upp inför motorsommaren

Av Loke Johansson

Kompisarna Elias och Viktor har äntligen fått byta ut epan mot sina första riktiga bilar. Nu laddar de för en sommar fylld av cruising, motormuller och och bilträffar. Första augusti kommer höjdpunkten när Vallentuna flygfält förvandlas till ett paradis för motorintresserade.

– Det blir nästan fler timmar under motorhuven än bakom ratten, men nu ser jag fram att få komma ut och köra, säger Elias Jansson.

Här varvas det upp inför motorsommaren
Här i Ösby träffas bilintresserade varje tisdag hela sommaren. Foto: Loke Johansson

I det lilla samhället Ösby i Brottby samlas bilentusiaster varje tisdag för att visa upp sina vrålåk och nörda ner sig på cylindernivå i allt från chassin till lackdetaljer. Den här gången är vädret så oförutsägbart att man inte vet om det ska hagla eller gassa av värme nästa kvart, men trots det fortsätter personer rulla in från olika delar av Roslagen.

Amerikanska klassiker och ombyggda bilar lockade motorintresserade från hela Roslagen. Foto: Loke Johansson

Lutade mot en äldre Mercedes står kompisarna Elias Jansson och Viktor Hedenskog. För dem är sommaren synonym med bilträffar, cruising och meck. Det finns faktiskt inget annat sätt de hellre spenderar sin sommar.

– Man cruisar runt mest i Roslagen, mest i Rimbo, Norrtälje och Vallentuna. Vi har varit på det mesta, men träffen på Nifsta gård i Gottröra sticker nog ut som den vi varit på flest gånger, säger Elias.

Elias Jansson, 18, och Viktor Hedenskog, 19, trivs bäst bland motormuller och oljefläckar. Foto: Loke Johansson

Här i Ösby blir passionen för bilar en lägereld som gör att personer möts över generationsgränserna. Här kan veteranbilar stå sida vid sida med epatraktorer från elever på Vallentuna gymnasium. Runtomkring böljar ängarna i Brottby, och sommaren ligger verkligen i luften.

– Det bästa är att köra, men också att mecka och hålla bilen vid liv, säger Viktor, som är märkbart nyfiken på bilarna som en efter en rullar in här i Ösby.

Efter bilträffen på vallentuna flygfält blir det cruise på Sveavägen. Foto: Loke Johansson

Ny bilträff i Vallentuna

Sommarens stora höjdpunkt väntas bli den nya bilträffen på Vallentuna flygfält 1 augusti. Där arrangeras nu en renodlad träff för entusiastbilar och amerikanska klassiker på samma plats där Vallentuna flyg- och motordag tidigare hölls. Evenemanget har tidigare arrangerats på Solvalla, men flyttar nu för första gången till Vallentuna.

– Den är redan inskriven i kalendern. Det ska bli väldigt kul med något nytt, säger Viktor.

”Känns som en bra plats”

Anders Nordner, chefredaktör på arrangörstidningen Classic motor, säger att det utlovas mullrande motorer och riktiga muskelåk på hemmaplan.

– Det handlar om klassiska entusiastbilar, amerikanare och europabilar, de flesta 30 år och äldre. Det blir en mötesplats för alla som gillar motor helt enkelt.

Chevrolet El Camino från 1959. Foto: Loke Johansson

Evenemanget har tidigare ägt rum på olika ställen, bland annat på Barkaby flygfält och nu senast på Solvalla. Satsningen i Vallentuna blir ett test för att se om man kan hålla evenemanget på flygfältet fler gånger i framtiden.

– Det finns ju en tradition av motorträffar där, säger Anders Nordner.

– Personligen så minns jag ju Lions flyg- och motordag i Vallentuna med värme, och just flygfältet känns som en bra plats att ha en sån här bilträff på.

Cruise på Sveavägen

En som också har ristat in evenemanget i kalendern är Vallentunabon Peter Norrman. Han berättar att traditionen efter motorträffen är att åka vidare till Sveavägen för cruising i Stockholm. I sommar tar han dit sin Chevrolet Impala från 1965, specialfraktad hit från USA. Nu när han gått i pension har han mer tid att lägga på sin amerikanska pärla.

– Det här är min första entusiastbil. Jag har hållit på mycket med hojar tidigare, men jag har alltid älskat amerikanska bilar. Till slut blev man gammal nog och hade råd att köpa en, säger han.

Det lär bli både en och annan cruise i sommar för Peter Norrman i sin Chevrolet Impala från 1965. Foto: Loke Johansson

Chevrolet Impala från 1965. Foto: Loke Johansson

Bilarna fortsätter att rulla in och Peter får briljera med sin kunskap.

– Där är en Chevrolet El Camino 59’a. Den känner jag igen till och med utan glasögon, skämtar Peter och pekar bort mot bilen.

För honom handlar bilarna om mer än bara fordon.

– Man blir altid imponerad av andras uppfinningsrikedom. Man möts liksom på något sätt i kulturen och i passionen, och det brukar alltid vara väldigt trevligt och välkomnande.

Vissa väljer till och med kläder för att matcha sin älskade bil. Foto: Loke Johansson