SPORT 2025-06-12 KL. 09:06

Kunde "ta på bronsmedaljen" – ändå nöjd femma

Av Jonny Andersson

I sitt första större mästerskap kunde brottaren Jens Abrahamsson nästan ta på bronsmedaljen och efteråt var han självkritisk – "jag gör bort mig."

Kunde
RULLNINGAR. Jens Abrahamsson gillar att få ner motståndarna i parterr och från det läget jobba med poänggivande rullningar Foto: Roffe Andersson (arkivbild)

Vallentunakillen och AIK-brottaren Jens Abrahamsson gjorde något av en bragddebut i större sammanhang när han i tisdags slutade femma i U17-EM som avgjordes i Skopje, Nordmakedonien. Egentligen skulle han inte vara med, men två dygn innan truppen i lördags skulle flyga fick han besked att antagonisten i 80 kilosklassen, göteborgaren Tage Tingvall, inte kunde vara med.

Med osund förberedelsetid gick han upp på mattan och inledde med att krossa Anton Kastsevich, Belarus, med 9–0.

– Det trodde jag inte innan, säger Jens, som i andra matchen var nära att besegra litauiske Benediktas Bubelevicius.

Insatsen var betydligt bättre än den då han i Rumänien torskade mot honom. Nu var han bara en rullning ifrån att nå semifinal.

I stället fick Jens gå återkval på förlorarhalvan eftersom Bubelevicius även vann sin semifinal. I återkvalet besegrade Jens letten Olivers Irklis i en svängig match

– Jens ska inte vara så öppen i inledningen av sina matcher. Han släpper en massa poäng och fick slita för att vända, säger AIK-tränaren Jimmy Samuelsson, som följde matchen på nätet.

Kostsamt misstag

Precis den analysen gjorde även Jens. Men segern med 16–8 smakade gott. Och framför honom låg en kamp om bronset. Mot Nijat Yeylagaliyev från Azerbajdzjan.

– Jag gör ett misstag alla kan göra när jag åker på ett nacksving och hamnar i falläge. För att undvika fall tar jag mig av mattan och han får fler poäng, till 6–0. Jag gör bort mig stort när jag därefter öppnar mig och låter honom kasta mig på nacksving en andra gång. Jag hade inte huvudet med mig, tyvärr.

Med det var Jens Abrahamsson första stora mästerskap över.

– Det svider att ha varit nära bronset, nästan så att jag kunde ta på medaljen. Femma känns ändå jävligt bra, säger Jens Abrahamsson, som tillsammans med andra i ungdomslandslaget festade med glass och chokladkaka innan hemresan.

Fotnot: I U17-EM fick fyra killar gå bronsmatcher och det delades alltså ut två brons. I EM-finalen föll Bubelevicius mot ryssen Sernik Vardanian som fick tävla för UWW, United World Wrestling.

KORT VARSEL. Jens Abrahamsson fick endast 49 timmar på sig att mentalt och fysiskt förberada sig för U17-EM i Skopje. Foto: Roffe Andersson (arkivbild)