Mörka toner, gåtfulla minnen och en rejäl dos humor. När The Family Jukebox bjöd på hemmapremiär med sin nya föreställning Varieté på Vallentuna teater var det med både hjärta och svärta. Under två timmar togs publiken med på en musikalisk resa från norska Amerikalinjen till en kyrkogård i Vallentuna – med både skratt och rysningar längs vägen.
Konserten inleddes med ett blytungt och suggestivt nummer som lika gärna kunde ha varit ledmotivet i en tv-serie som Peaky Blinders eller Sons of Anarchy. Därefter vecklades berättelsen sakta ut: om bestemor Alfhild Dagmar Eimre och hennes liv till sjöss, och om barnbarnet Jon Eimre – frontfigur, berättare och själ i The Family Jukebox – som via sin släkthistoria landar i just Vallentuna.
– Vi ville göra något som känns både personligt och universellt. Det är en berättelse om min släkt, men också om att höra till någonstans, sa Eimre i en tidigare intervju.
Och publiken hängde med. Den följde med på varje ton, varje sväng, varje monolog.
Från blues till bygdeoriginal
Showen rörde sig fritt mellan genrer och stämningar från djupblå blues till ömsinta ballader, stöttade av ett gäng musiker i absolut toppklass. De fem i bandet lyckades med konststycket att skapa både intimitet och sväng, ibland i samma taktart.
SAMMANTRÄFFANDE. En fransmans seans 1926 och en grav i Vallentuna visade på skrämmande kopplingar som binder ihop en del av historien. Foto: Leffe Edman
Föreställningen rörde sig också bokstavligen hemåt. I andra akten fick Vallentunapubliken möta både Mört-Anders och Sop-Johan, och när berättelsen till sist knöts ihop i ett både makabert och finurligt slut, förklarades det varför Jon Eimre aldrig kommer att kunna lämna kommunen. Ett skratt drog genom salongen – men också ett visst mått av vemod.
Fem stjärnor för fem musiker
Det är sällan en lokal föreställning lyckas kännas så komplett. Varieté var just den resa som Jon Eimre hoppades att publiken skulle få – in i en annan verklighet. Den innehöll både magi, mystik och mänsklig värme. Och just därför träffade den så rätt.