Av Victoria Sid
Inför att nya hyresgästen Willys flyttar in i Coops gamla lokaler i centrum passar Fastparter på att renovera upp tillhörande garage. Redan 3 november stänger gamla Coopgaraget för allmänheten.
Coopgaraget har länge haft ett större underhållsbehov berättar Henrik Jacobsson på Fastpartner. När inflytten för Willys nu börjar närma sig och renoveringar pågår i byggnaden passar man på att även fräscha upp garaget.
– Till synes kommer det att bli nymålat och nybeläggning, säger Henrik som menar på att det är ett större arbete än bara asfaltering och färg.
– Ett garage slits med tiden med vätska och salter som dras in, fortsätter han.
Planlösningen kommer att vara liknande som den är i dag och redan 3 november stänger garaget för allmänheten och planeras att vara stängt i flera månader för renoveringarna.
– Det kommer nog att pågå till april men det här är en tidig tidsplan.
I april får Willys tillträde till butikslokalen och någon månad senare är tanken att butiken kan slå upp portarna för Vallentunaborna.
– Deras handel skulle jag tippa på börjar någon gång i maj.
