Av Victoria Sid
Vallentunabon Rune Thurén, 84, är en van skogsvandrare. Förutom att anordna promenader och vandringar för PRO är han ute en hel del i skogen som orienterare. Här är hans bästa leder att vandra i Vallentuna.
Vid Vallentuna IP är det fullt med barn som är på fotbollsläger. Rune går vant förbi och rundar byggnaden för att ta sig till början av spåren.
– Jag hittar här, väldigt bra faktiskt, säger Rune som nog sett varenda sten och gren när han gjort orienteringsbanor i området.
MOTIONSSPÅR. Vid Vallentuna IPs motionsspår finns en spårkarta intill utegymmet. Här kan man enkelt se längden på spåren. Stigarna är breda och enkla att ta sig fram på. Foto: Victoria Sid
Här finns en av favoriternalederna, Olhamraleden, som har sin start på Vallentuna torg och sedan fortsätter upp i skogen vid IP längst med motionsstigarna innan man viker av på en mindre stig och får en riktig naturupplevelse.
– Det är lite sumpigt så man behöver vara så tuff att man tål det, säger Rune som inte räds av lite lera på skorna.
Leden kommer till slut ut på en parkeringsplats i Olhamra. Vill man istället slippa leran och det ojämna underlaget kan man njuta av någon av motionsstigarna.
TRE FAVORITER. Rune rekomenderar Olhamraleden, Veda naturstig och en som led som han tror att de flesta klarar, Ubbysjön. Foto: Victoria Sid
– Då är det ingen risk att man går fel.
Ubbysjön runt
En annan led som Rune uppskattar är Ubbysjön. Leden är relativt kort och något som de flesta klarar av. Har man bil finns en parkeringsplats intill, annars går det att ta roslagsbanan ut till Molnby och gå till leden.
FIKA. Att ta en promenad, gärna med någon, ger både motion och en trevlig pratstund. Att ta en vilopaus med en fika är näst intill obligatoriskt. Foto: Victoria Sid
– Det som är mysigt med den vandringen är att man passerar Ubbysjön på en byggd träbro. Det gör man både när man går in och ut, säger Rune.
Något som är extra viktigt är sittplatser för en obligatorisk fika. Runt Ubbysjön finns flera platser att avnjuta medtaget fikabröd både i form av vindskydd, grillplats och sittplatser på träbron.
– Så den här är gjort för att man verkligen ska komma ut i naturen och inte behöva anstränga sig allt för mycket.
Veda naturstig
Vill man däremot utmana sig men en lite längre led rekommenderar Rune Veda naturstig. Med bil tar man sig då till Veda ridhus och parkerar och går längs med vägen en kort bit till man kommer till en stor totempåle, då har man kommit fram till naturstigen. Leden tar en genom hästhagar, förbi storsjön och över ett litet berg. Går man leden finns det fyra platser att sitta ner och vila eller fika.
– Det roliga med den här stigen är att naturen är olika efter vägen. Det är skog och sen kommer en skog som de kallar tallpelarsalen för den är så öppen och tallar som sticker upp. Sen är det björksalen och sedan kommer den in på en spångad del, säger Rune.
Går man hela leden har man gått sex kilometer, vilket är den längsta vandringen. Men förutom att komma ut och få frisk luft och avnjuta en fika i naturen finns det en ännu viktigare aspekt.
SUMPMARK. Att ha på sig bra skor och inte vara rädd för at bli lite lerig kan kvar bra om man ska gå olhamraleden menar Rune. Foto: Victoria Sid
– Det är egentligen pratet som är det viktigaste, det är det vi behöver. Så det blir en kombination, säger Rune.
Han tror att när man väl upptäckt skogen vill man gärna tillbaka.
– Det tar lite tid att upptäcka det men när man väl gjort det vill man gärna vara ute i skogen.